Buz Kalıplarınızı İçme Suyu mu Yoksa Şebeke Suyu ile mi Hazırlıyorsunuz?

Buz Kalıplarınızı İçme Suyu mu Yoksa Şebeke Suyu ile mi Hazırlıyorsunuz?

Yaz alışkanlıklarımızdan olan, su, meyve suyu, limonata ya da asitli içeceklere buz atmanın, içme suyundan hazırlanmadığı takdirde büyük sağlık sorunlarını da beraberinde getireceğini biliyor muydunuz?

Ülkemizde yaz aylarında buz tüketimi kış aylarına göre ortalama 4 kat daha artış gösterirken özellikle kıyı bölgelerimizde günlük buz üretimi ortalama 100 tonun üzerine çıkmaktadır.

Büyük ölçekli buz üreticileri paketlenmiş buzları şebeke suyu yerine arıtılmış içme suyu ile sağlıklı ortamlarda hazırlamak durumunda iken aynı koşullar restoran ve işletmeler için de geçerlidir. Restoran ve işletmelerin kullandığı buzlar içme suyu ile hijyenik koşullarda üretilmediği takdirde insan sağlığı için ciddi tehditler oluşturabilir.


Yazın sıklıkla yaşanan buz zehirlenmeleri sonrasında tüketiciler bu konuda bilinçlenmiş ve bulundukları restoranlarda buzların içme suyu ile hazırlanıp hazırlanmadığı konusunu sorgular hale gelmiştir. Birçok işletme, mekânlarına buzlarını şebeke suyuyla değil arıtılmış içme suyu ile yaptığını belirten ibareler asarak müşterilerine bu önemli konuda gösterdikleri hassasiyeti vurgulamaktadır.

Buz zehirlenmesi nedir?

Buz zehirlenmesi yazın en sık görülen zehirlenme çeşitleri arasındadır ve şebeke suyu ile sağlıklı olmayan ortamlar buna sebep olabilir. Buzlar sağlıklı su ile hazırlanmadığında buz içinde oksijensiz ortamda da yaşayabilen bakteri, mikrop ve toksinler buz erimeye başladığında tekrar aktif olmakta ve doğrudan sindirim sistemimize etki etmektedir.

Buz zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Buz zehirlenmesi belirtileri gıda zehirlenmesi belirtilerine oldukça benzemektedir. Sağlıksız sularla üretilmiş buz tüketimi sonrasında bulantı, baş dönmesi, yüksek ateş, halsizlik ve kusma belirtileri gözlemlenmektedir. Bu belirtilerin hafif yaşandığı durumlarda dinlenmek ve bol sıvı tüketmek, daha ağır belirtilerde ise mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Sadece sağlıklı içme suyu için değil buz yapımı için de su arıtma!

Su arıtma cihazları hem evlerde hem de işletmelerde, musluktan arıtılmış sağlıklı içme suyu sağlarken aynı zamanda buz üretimi için de pratik ve ekonomik bir çözüm olmaktadır.

Her eve ve her bütçeye uygun A.O. Smith su arıtma cihazlarımızı incelemek için tıklayınız.

 

Lezzetli ve sağlıklı içme suyu için en çok tercih edilen ve en uygun fiyatlı su arıtma cihazlarımızdan Daisy su arıtıcısını incelemek tıklayınız.

Evinizde buzlarınızı içme suyu veya su arıtma cihazı ile arıtılmış su ile elde etmeniz sağlığınız için çok önemlidir. Ayrıca buzun hazırlandığı su kadar buz kalıbının ve muhafaza edildiği ortamın da hijyenik olması önemlidir. Uzmanlar tarafından, temizlenmesi zor olan plastik buz kalıpları yerine tek kullanımlık buz poşetlerinin tercih edilmesi önerilmektedir.

A.O.Smith su arıtma cihazlarımızdan ve arıtmalı su sebillerimizden akan sağlıklı sularla hazırlanan buz küpleri ile yaz günlerini serin ve sağlıklı geçirin.

A.O. Smith arıtmalı su sebillerimiz için tıklayınız:

 İşletmelerin ihtiyaç duyduğu kurumsal çözümler için kurumsal sitemizi ziyaret edebilirsiniz:

 

 

buz zehirlenmesi