İçme ve Kullanma Suyuna Ayırdığınız Bütçe Ne Kadar?

Mutfakta tüketilen kullanma suyunun miktarı tüm evde tüketilen kullanma su miktarının ortalama %10’unu kapsamaktadır. Elbette bu oran aile bireylerinin sayısına ve su kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Aynı değişiklik içme suyu olarak paketli suları tercih eden tüketiciler için de geçerlidir. İçme suyunda çekirdek bir aile evde ortalama günde 4-5 lt içme suyu tüketmektedir. Aylık olarak ise içme suyu tüketimi 120 lt ile 160 lt arasında değişiklik göstermektedir. İçme suyu olarak damacana vb. paketli içme sularını tercih eden aileler 1 ayda ortalama 6-7 adet plastik paketli içme suyuna ortalama aylık 70-100 TL ödemektedirler.
 
İçme suyunun yanı sıra toplumumuzda özellikle çay tüketimi oldukça fazladır ve günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan çayın lezzeti de çayseverler için önemli olduğundan çay yaparken musluk suyu yerine içme suyu tercih eden ailelerin sayısı oldukça fazladır. İçme suyunun başka bir kullanım alanı da meyve ve sebzelerin yıkanmasıdır. Özellikle çiğ tüketilen meyve ve sebzeleri tüketmeden önce bakterilerden, ilaçlardan ve diğer sağlık sorunu yaratabilecek faktörlerden tamamen arındırmak gerekmektedir. Makarna, pilav, mantı, erişte gibi yiyeceklere ise her ne kadar kaynamış su eklense de kimi zaman musluk suyundan emin olmayan aileler içme suyu tercih etmektedirler. Çorba başta olmak üzere diğer sulu yemeklerde de içme suyunun kullanımı oldukça yaygındır.
 
 
Hal böyle olunca yemeklerde, meyve ve sebzelerin yıkanmasında, çay ve kahve yapımında  içme suyu kullanılması sonucu içme suyu tüketiminde aylık %30 ile % 45 arasında artış aile bütçesine yansımaktadır. Bu durumda ise aylık ortalama içme suyuna ayrılan bütçe 110 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. Örneğin 4 kişilik bir aile çay, kahve gibi içecekleri içme suyuyla hazırlıyor, yemeklerinde de içme suyu kullanıyor ancak meyve ve sebzeleri musluk suyuyla yıkıyor ise yıllık içme suyuna ayırdığı bütçe 1.000 TL ve üzerindedir. Ailedeki fertlerin sayısı arttıkça  içme suyu maliyetinin de artması kaçınılmazdır.
 
 
Paketli sulara gelen son su zammından sonra içme ve kullanma suyuna ayırdığımız bütçe daha da önem kazanmıştır. AO Smith, Su Sayar uygulaması ile evinizde ne kadar su kullandığınızı ve maliyetini hesaplayarak daha ekonomik ve sağlıklı fikirler hakkında bilgi alabilirsiniz.
 
 
Son günlerde plastik paketli sulara gelen, servis bedeli ile birlikte ortalama %7,8-%9,6 oranındaki su zammı nedeniyle tüketiciler, içtikleri ve mutfaklarında kullandıkları su için alternatif çözümler aramaktadır. Alternatif çözümler arasında ise içtikleri ve mutfakta kullandıkları suyun sağlıklı, lezzetli ve ekonomik olması su tüketicilerinin öncelikleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyanın lider su teknolojileri markası olarak sağlıklı ve lezzetli suyu en ekonomik alternatiflerle evinize ulaştırıyoruz. Sağlıklı içme suyu ve mutfağınızda kullandığınız sağlıklı su için, her mutfağa ve her bütçeye uygun son teknoloji su arıtma cihazlarımız ve arıtmalı su sebillerimiz tüketicilerimiz tarafından büyük bir memnuniyetle kullanılmaktadır. 
 
 
 
Türkiye’nin 200 farklı noktasında yer alan satış noktalarımızla su arıtma cihazlarına, ücretsiz teslimat, ücretsiz montaj ve 2 yıl garanti güvencesiyle hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 
 
 
En yeni teknoloji su arıtma cihazlarımıza ulaşmak için tıklayınız:

 

 

 

 

su arıtma cihazı fiyatları